Voteaza un proiect in Restart Romania

 

Povesteam ceva timp în urmă despre Restart Romania.

Acum a venit timpul să spui care e cea mai bună idee.

E simplu:

1. Mergi pe: http://restartromania.netsquared.org/

2. Autentifica-te sau crează un cont nou şi confirmă-l pe mail.

2. Identifica proiectul care-ti place si da click pe el

3. Apasă butonul Votează

4. După ce ai ales 3 proiecte apesi pe butonul Submit Ballot!

Voturile sunt foarte importante pentru ideile celor implicati, reprezânt 50% din numărul de voturi care vor decide proiectele câştigătoare.

Chiar daca poate fi considerata sugestie voi spune ca eu am votat:

    1. Conducere Defensiva
    2. donor.ro
    3. Audit On-line

    Trebuie să menţionez că unul din proiecte este făcut de studenţi FEAA iar celelalte două sunt tot din Iaşi, provenind de la firme la care lucrează şi absolvenţi FEAA.

    Succes tuturor!

    Restart România. Implicare socială?!

    Programatori din toate colțurile… uniți-vă!

    În ultimul timp doza de pesimism pe diferite motive, mai mult sau mai puțin închipuite, face din țara în care trăim un tărâm al…  nepăsării.

    Imobilizați în inerția inepțiilor sistemului în care trăim nu mai vedem nici o soluție de ieșire, porțile visurilor și idealurilor fiind închise cu lacăte ruginite pentru din ce în ce mai mulți dintre noi.

    Și totuși… undeva acolo, speranța nu piere ci doar își diminuează vâlvătaia, în lipsa combustibilului mercantilistic pe care nu-l mai identificăm. Ne transformăm încetul cu încetul din visători în supraviețuitori, iar asta nu este dorit pentru nici un fel de societate sau grup de indivizi organizați social.

    Profitul, nu numaidecât material, al  celor mari este diminuat odată cu pesimismul celor mici, numai că viteza de transmisie a impactului social negativ este diminuat de dorința latentă de răzbunare cu ștampila a celor mici.

    Într-o atmosferă atât de gri, când căile de comunicare sunt blocate, când aplicațiile sociale nu se mai deschid sau nu mai răspund la comenzi, când memoria paharului prea plin nu se mai eliberează, ne trece prin minte un singur gând: Restart și de la capăt.

    Ai idee cum să optimizezi acest sistem pe care-l utilizăm cu toții? Cum putem adăuga drivere mai bune sau chiar componente fizice noi? Nu ai bani ca să-ți pui ideile în practică? Atunci e timpul să intri în competiției!

    Restart România este competiţia celor care vor să fie vinovaţi pentru un sistem mai corect şi mai eficient. Dacă te-ai confruntat cu o situaţie neplăcută, inechitabilă şi ai o idee despre cum să îmbunătăţeşti lucrurile, e momentul să faci ceva mai mult decât să te plângi.

    Trimite-ne propunerea ta şi, în loc de obişnuita bătaie compătimitoare pe umăr, vei primi feedback şi ajutor de la cei din jur pentru a-ţi rafina ideea şi a o transforma într-un proiect online. Cele mai bune 10 idei vor fi implementate online, iar 5 dintre ele primesc finanţare pe termen mediu, sprijin de IT şi marketing pentru a restarta România.

    Intră pe pagina competiției la adresa: Restart România și vezi acolo toate detaliile.

    Nu contează unde sau dacă lucrezi, câți ani ai sau câți sunteți în echipă. Important este să ai o idee iar grupul de firme care fac parte din proiectul Restart România te vor ajuta cu bani și consiliere pentru a implementa acest proiect. Totul este să reușești să ai impactul necesar pentru a schimba în bine viața cât mai multor oameni.

    Pe site găsiți și câteva exemple de succes din alte țări.

     

    restart

    Alte articole de presă corelate:

    http://www.romaniapozitiva.ro/featured/platforma-restart-romania-www-restartromania-ro/

    http://www.canbv.ro/articol.php?limba=1&id_articol=245

    http://www.hotnews.ro/stiri-9636751-cat-multa-putere-are-romania-internet.htm

     

    Dacă ai întrebări comentarii sau nevoie de clarificări, nu ezita să scrii și să întrebi. Sunt mulți bani în joc pentru o societate mai curată. Totul este să încercați!

    Absolvenţi IE – FEAA Perioada 2006 – 2010

    [update] Vă rugăm să răspundeţi chiar dacă v-aţi înscris la master şi nu v-aţi angajat încă. Daca sunteti la Master, indicatorul e OK. Mulţumim!

    Stăm rău tare cu răspunsurile:

    [/update]

    Acest post este adresat exclusiv absolvenţilor specializării de Informatică Economică şi studii aprofundate din cadrul FEAA – Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, perioada de raportare: 2006 – 2010.

    Varianta scurtă:

    Vă rugăm să completaţi formularul de la adresa: http://portal.feaa.uaic.ro/chestionare/Lists/Absolventi%20IE/NewForm.aspx

    Varianta lungă:

    În primul rând, vă rugăm să ne permiteţi să vă adresăm calde salutări din oraşul florilor de tei, care înmiresmează încă oraşul studenţiei voastre.
    Noi am rămas în mare parte pe poziţii în ciuda vicisitudinilor vremurilor, şi ne ţinem cu dinţii de scaunele academice :)
    Ajunşi la limita puterilor, vă cerem ajutorul în rezolvarea unei probleme statistice legate de numărul absolvenţilor specializării de Informatică Economică şi a masterelor sau studiilor aprofundate corelate din cadrul FEAA.
    Onor Ministerul (al educaţiei desigur) ne solicită o nouă situaţie ca să ne mai … nu mai spunem.

    În fapt, trebuie să specificăm numărul de absolvenţi din perioada 2006 – 2010 care s-au angajat în primul an (12 luni) de la absolvire. Detaliile de contact din formular ne sunt necesare pentru un eventual audit sau verificare a exactităţii datelor.

    Pentru acest demers am pus “la cale” un formular web (fără autentificare), pe care vă rugăm (la nivelul cel mai de sus), să îl completaţi. Datele sunt (oarecum) confidenţiale şi ceilalţi participanţi la proces nu pot vedea datele despre ceilalţi. De asemenea, datele individuale nu vor fi publicate pe Internet sau în alte surse cu acces public, ele fiindu-ne necesare doar pentru a realiza acele statistici.

    Formularul poate fi completat la adresa:
    http://portal.feaa.uaic.ro/chestionare/Lists/Absolventi%20IE/NewForm.aspx

    Vă rugăm să scrieţi cât mai lizibil posibil :)

    Timp de completare: maximum 7 minute… asta dacă vă aduceţi aminte cu exactitate când aţi terminat facultatea :)

    În cazul în care aveţi colegi în listele de discuţii de pe diferite canale vă rugăm să le daţi un buzz cu link-ul către formular. Vom reveni după o perioadă cu numele celor pe care nu-i găsim.

    Calde salutări de la colectivul de Informatică Economică!

    Vă mulţumim din suflet… că aţi învăţat bine şi v-aţi angajat repede :) aaa şi pentru completarea formularului!

    PS:
    Atenţie! Anul absolvirii este echivalent cu data ultimului examen promovat, nu cu anul susţinerii licenţei.

    Blog la WordPress.com.

    SUS ↑